V tradičnom čase začiatkov euroligových zápasov (utorok 20:00) nastúpila FC Barcelona proti nášmu družstvu. Nebolo to síce v Palau Blaugrana (domáca hala mužského klubu), ale v krásnom športovom komplexe Ciutat Esportiva Joan Gamper, ktorý sa rozprestiera na ploche 136 839 m2. Jeho súčasťou je aj slávna akadémia La Masia, v ktorej vyrastal aj Lionel Messi. Tréningový komplex slúži celému klubu FC Barcelona, a okrem 9 futbalových ihrísk sa v ňom nachádza aj športová hala, v ktorej naše družstvo U12 odohralo prípravný zápas proti Barce.

“Zápas s Barcelonou si toto družstvo zaslúžilo. Nebolo to tak, že by niekto z MBA zavolal do FCB, či si s nami nechcú zahrať zápas, že radi prídeme. Túto možnosť sme si vybojovali predošlými výsledkami na medzinárodných turnajoch”, uviedol tréner družstva a šéf akadémie Marek Bulík, ktorý približuje úspechy: “V septembri sme zvíťazili na Kaunas cupe, na ktorom bol aj Žalgiris Kaunas a ďalšie špičkové akadémie z Litvy alebo Lotyšska. V októbri sme vyhrali kvalitný turnaj v španielskom El Carpio v konkurencii akadémii Betisu Sevilla, Murcie, Malagy. Následne sme taktiež bez jedinej prehry vyhrali turnaj v talianskom Pesare, kde bol aj Bayern Mníchov. Avšak ani samotné výsledky nestačili Barcelone na to aby nás pozvala na zápas. Vyžiadali si videá z našich zápasov, bližšie informácie o klube, o konkrétnom družstve a až následne súhlasili.”

Samotný zápas sa hral na šesť šestín po 8 minút a na nižšie koše (260cm) s loptami veľkosti 5, tak ako je to bežné v Španielsku. Plánovali sme toto stretnutie vysielať aj naživo prostredníctvom nášho youtube kanálu, ale interné pravidlá FCB to neumožňovali. Zo stretnutia sa neviedol ani zápis resp. štatistiky.

FC Barcelona U12 – MBA Prievidza U12 79:45 (14:7, 14:8, 16:11, 15:5, 11:5, 9:9)

“Zápas sme nezačali dobre. Chlapci boli šokovaní prostredím, uvedomovali si kde sa nachádzajú a proti komu hrajú. Za stavu 0:9 som zobral time-out, aby sme chalanov ukľudnili. Dokázali sme sa vyrovnať extrémne rýchlemu tempu súpera, aj napriek tomu že doma takéto zápasy nemáme možnosť odohrať. Výnimkou sú iba zápasy proti Interu Bratislava. Každý jeden hráč Barcelony vedel driblovať, brániť a dodržiavať princípy kolektívnej obrany. U nás na Slovensku chceme od hráčov v tejto vekovej kategórii aby hrali jedna na jedna, žiadna výpomoc, žiadne odstupovanie. Barcelona dodržiavala princípy obrany ako už v mužskom basketbale. Nestačilo nám obísť jedného hráča, na každý kôš sme sa natrápili”, zhodnotil zápas hlavný tréner Tomáš Bulík.

“Stretnutie nám dalo veľmi veľa, lebo to tempo, kvalitu a nasadenie doma nemáme. Ak chceme zvyšovať úroveň hráčov, potrebovali by sme takýto zápas odohrať aspoň raz za dva týždne. Bohužiaľ, v našom stredoeurópskom regióne takýchto súperov nemáme. Aj od súpera sme dostali spätnú väzbu, že sme odohrali dobrý zápas a mal zmysel aj pre Barcelonu. Je to pre nás ocenenie našej práce. Chlapci videli na akej úrovni sa hrá top basketbal v Európe a vo svete, lebo FCB patrí medzi top mužstvá na svete. Minulý rok vyhrali La Roda turnaj, čo je neoficiálne najlepší turnaj kategórie U12 v Európe. Minulý víkend vyhrala v Malage Minicopa Endesa, čo sú majstrovstvá Španielska U14. A práve toto družstvo malo tréning pred našim zápasom. Bol to obrovský zážitok pre našich chlapcov. Na tréningu bol aj MVP toho turnaja Mohamed Dabone (13 rokov, 208cm). Zaujímavé to bolo aj pre nás trénerov, mali sme možnosť vidieť ako funguje špičková akadémia. Verím, že toto stretnutie nám pomôže aj smerom do budúcnosti, a na základe vybudovaných kontaktov sa nám podarí dostať do Barcelony aj na stáž a vzdelávať sa,” zhrnul svoje dojmy zo zápasu M. Bulík a na záver poďakoval:

“Ďakujem rodičom, ktorí umožnili svojim deťom si splniť veľký sen a rovnako ich aj podporovali v hľadisku. Rovnako ďakujem aj našim partnerom a špeciálne p. Müllerovi zo spoločnosti Partners. Osobne by som chcel poďakovať ešte Davidovi z Travelteamu a Kamilovi Řeřábkovi, ktorí pomáhali zorganizovať tento zápas.”